Historia straży

Rozdrażewska straż pożarna liczy sobie już ponad sto lat. Została założona w 1902 roku przez Franciszka Pabicha, Walentego Krawca, Wojciecha Pocztę, Tomasza Zmyślonego, Wojciecha Potrzaka i Piotra Biegańskiego.

Początkowo nie miała ani bogatego wyposażenia, ani samodzielnego lokum. Pierwszym sprzętem strażackim były wiadra, bosaki, topory, łopaty, tłumice i drybusy (drewniane zbiorniki na wodę ciągnięte przez konie). Nieco później używano również konnej sikawki.

Wszystko to przechowywano na terenie dworskim hrabiego Thurn und Taxis, później w specjalnie wybudowanej w rynku szopie. Istniała ona do 1933 roku, kiedy to spłonęła wraz z ratuszem. Na szczęście udało się uratować wyposażenie straży oraz dobytek mieszkańców. Nową strażnicę wybudowano w miejscu, gdzie dziś stoi szkoła podstawowa i gimnazjum.

Spośród większych akcji gaśniczych w tamtym czasie należy wymienić ratowanie majątku p. Nowickiego w Grębowie oraz p. Pautra w Rozdrażewie. Ciekawostką jest to, że w okresie międzywojennym służba w straży była obowiązkowa dla wszystkich mężczyzn.

Jednostka nie posiadała własnych koni, potrzebnych do przewożenia sikawki. Zachował się dokument z 1911 roku, który podnosi wysokość należności za wypożyczenie koni. Aby przyspieszyć dojazd sikawki do pożaru zastosowano też ciekawy system. Im szybciej dotarła ona na miejsce, ty wyższą należność otrzymywał właściciel koni (liczyła się kolejność np. jeśli sikawka przybyła jako pierwsza wypłacano 8 marek, jeśli jako druga 6 marek, trzecia 5 marek).

Strażacy zajmowali się nie tylko gaszeniem pożarów, lecz także działalnością kulturalną. Występowali w parafialnym kółku teatralnym, zespole śpiewaczym i orkiestrze dętej prowadzonej przez p. Jurkowskiego.

Jednostki strażackie powstawały wówczas również w innych okolicznych miejscowościach. W 1927 roku powołano taką w Budach. Założył ją mój dziadek Franciszek Talarczyk (był naczelnikiem przez… 50 lat) wraz z Ludwikiem Dudą, Piotrem Marciszem, Janem Golą, Sylwestrem Rybką i Kazimierzem Kaczmarkiem. Do straży należeli druhowie z Bud, Nowej Wsi i Wyk. Na wyposażeniu mieli ręczną sikawkę.

W czasie II wojny rozdrażewska straż przeszła pod zarząd niemiecki. Do jej odbudowy po wojnie przystąpił komendant Jan Zmyślony.

W momencie powstania nowej szkoły podstawowej trzeba było rozebrać strażnicę. Sprzęt na krótki czas przeniesiono do garaży Kółka Rolniczego. W 1970 r. ukończono budowę nowej remizy przy ul. Przemysłowej, gdzie jednostka ma swoją siedzibę do dziś.

Stopniowo strażacy wyposażani byli w coraz lepszy sprzęt:

– 1948 pierwsza motopompa niemiecka DKW (przydała się podczas wielkiego pożaru, który objął nieomalże całe Dzielice w 1949 roku)

– 1958 nowa motopompa M-400

– pomiędzy 1960-64 r. samochód pożarniczy Star-21

– 1970 zastąpienie Stara nowszym Żukiem A-15 GLM

– 1975 – drugi samochód Star-21

– 1984 zamiana Stara-21 na Stara 25 z pełnym wyposażeniem

– 1987 Star 244 GBA

– 1993 Jelcz 005 GBA 2,5/16 (służy do dnia dzisiejszego)

– 1997 zastąpienie Żuka A-15 Żukiem A-07

– 1999 motopompa M 8/8-1 odpalana na rozrusznik, zainstalowanie w remizie Systemu Selektywnego

Alarmowania

– 2001 nowa drabina wysuwana DW-10

Sprzęt ten wykorzystuje się nie tylko w przypadku wybuchu pożaru, ale również przy podtopieniach (np. w Trzemesznie i Maciejewie w 2001r.), usuwaniu skutków wypadków drogowych oraz niesienia pomocy kierowcom, którzy utknęli w zaspach śnieżnych.

Strażacy biorą też udział w życiu rozrażewskiej parafii p.w. św. Jana Chrzciciela. Każdego roku pełnią wartę honorową przy Grobie Pańskim. W 1977 r. uczestniczyli zabezpieczeniu i oprawie kościelnej uroczystości związanych z nawiedzeniem Diecezji Poznańskiej przez Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Podobnie nie zabrakło ich w czasie nawiedzenia parafii przez kopię obrazu św. Józefa patrona Diecezji Kaliskiej.

Dawni członkowie straży

W ciągu przeszło stu lat w straży pożarnej działali:

Prezesi:

Wacław Pabich, Bolesław Kmiecik, Stanisław Banaszak, Wacław Jankowski, Marian Poczta, Franciszek Pabich, Jan Bochna, Antoni Pabich, Zygmunt Marcisz

Naczelnicy:

Franciszek Pabich, Tomasz Zmyślony, Józef Patalas, Stanisław Rosik, Sylwester Poczta, Jan Zmyślony, Stanisław Zmyślony, Zygmunt Marcisz

Zawody strażackie


Rozdrażewska straż brała i bierze udział w wielu zawodach strażackich i to z dobrym skutkiem.

Do większych sukcesów można zaliczyć:

– I miejsce w zawodach powiatowych w Kobylinie w 1969 r.

– VI miejsce na zawodach rejonowych w Zdunach w 1978 r.

– III miejsce na zawodach rejonowych w Sycowie w 1993 r.

– I miejsce na zawodach rejonowych w Krotoszynie i I miejsce w zawodach wojewódzkich w Sycowie w 1995 r. (drużyna żeńska)

– I miejsce drużyny żeńskiej i męskiej na zawodach Okręgu

Ostrowsko-Krotoszyńskiego w 1997 r.- I miejsce na zawodach w Sulmierzycach w 1997 r.- I miejsce w zawodach powiatowych w 1999 r.

– I miejsce drużyny męskiej i III miejsce żeńskiej na I Zawodach

Pożarniczych Województwa Wielkopolskiego , XXIV miejsce w

Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym w Częstochowie w 1999 r.

– Poza tym liczne sukcesy w zawodach gminnych